Jdi na obsah Jdi na menu
 


Velké kočky

5. 1. 2012

 

Velké kočky

 

Rozdíly mezi velkými a malými kočkami

Obecně platí, že velké kočky jsou vetší a těžší než kočky malé (podčeleď Felinae). Neplatí to ale vždy: puma, ač se to nezdá, patří mezi malé kočky a přitom může být větší než levhart skvrnitý nebo jaguár.

Dalším rozlišovacím znakem je zornice - všechny velké kočky mají kulatou zornici, oproti úzké a svislé zornici malých koček. Ale některé malé kočky mají také kulatou zornici, například rysjaguarundi nebo manul.

Největší rozdíl mezi velkými a malými kočkami je ve stavbě jazylky: malé kočky mají jazylku zkostnatělou, na rozdíl od velkých koček, u kterých je částečně chrupavčitá. Chrupavčitá jazylka a pohyblivý hrtan dovoluje velkým kočkám hlasitě řvát, což malé kočky nedovedou. Velké kočky mohou příst jenom při výdechu.

Dalším spolehlivým, i když méně nápadným rozdílem je rhinarium – neosrstěná plocha kolem nozder. Velké kočky mají rhinarium menší než malé kočky. Všechny velké kočky také mají ušní boltce bez koncových štětiček z delších chlupů.

Existují i etologické rozdíly: malé kočky konzumují potravu přikrčené, s končetinami pod tělem, velké kočky žerou ve stoje.

  malé kočky velké kočky
velikost menší druhy větší druhy
zornice většinou svislá vždy kulatá
jazylka kostěná částečně chrupavčitá
rhinarium větší menší

Druhy

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář