Levhart obláčkový
Levhart obláčkový
Výskyt
Levhart obláčkový je nenápadným obyvatelem rozlehlých lesů asijských tropů: setkáváme se s ním od Indie přes Nepál až po jižní Čínu, žije na poloostrově Zadní Indie, v Malajsii,Indonésii...
Popis
- délka
- 0,6 - 1,1 m
- délka ocasu
- 55 - 91 cm
- hmotnost
- 16 - 23 kg
Jeho typickými znaky jsou krátké tlapy, dlouhá hlava a srst ozdobená velkými šedožlutými oválnými skvrnami s černým okrajem.Je prakticky nemožné ho zaměnit za jinou kočkovitou šelmu.
Potrava
Levhart obláčkový loví opice, gibony, ptáky, dikobrazy, malá prasata a jeleny. Má nápadně dlouhé špičáky, které mírně připomínají zuby dávno vyhynulého šavlozubého tygra. Neváhá zaútočit ani na domácí zvířata, která lidé odvádí na pastvu.
[editovat]Rozmnožování
Samice je březí 86 - 95 dní a rodí 1 - 5, nejčastěji dvě mláďata, o která pečuje sama. Po 12 dnech vidí a v 10. týdnu života jedí maso, i když je matka kojí až do půl roku. V této době jejich srst - po narození celá šedá - dostává stejné vzorování jako u rodičů.
[editovat]Ohrožení
Přestože je levhart obláčkový ve většině zemí chráněn zákonem, často se stává obětí lovců. Lidé ho loví pro kožešinu a také pro velké špičáky, kterým přičítají kouzelnou moc. Největší pohromou je však ničení lesů, bez nichž nemohou žít.